Podpořte nás
Aktuality

Únor s mláďaty

Únor s mláďaty

Selátkem to začalo a malým zajíčkem pokračuje…řeč je o mláďatech, která se k nám jako první v letošním roce dostala. Prvního letošního zajíčka jsme tak přijali již dnes 12. února, v loňském roce se k nám první zajíček dostal až 13. března.

Nyní je na místě, abychom opět požádali veřejnost o ohleduplnost při pobytu v přírodě. Je zapotřebí dávat pozor na své domácí mazlíčky, aby se zajíčci zbytečně nedostávali do lidské péče. Neměli bychom ani sbírat zdánlivě osiřelá mláďata, která pouze vyčkávají v úkrytu mimo nebezpečí. Zajíc se na rozdíl od králíka rodí plně vyvinutý a schopný v přírodě přežít i v době mrazů. Některá mláďata se mohou vyskytnout i na sněhu. Matka s mláďaty nezůstává ale pohybuje se opodál, kojí je pouze jednou denně v noci, proto téměř nikdy nejsme schopni zachytit okamžik, kdy matka k mláďatům přijde. Dá se říci, že jen malé procento zajíčků je skutečně opuštěné. Vždy tedy raději přemýšlejte, zda je nutná pomoc člověka, než na takové mládě sáhnete. V silně „zapachovaných“ oblastech dotek člověka nemusí nutně znamenat to, že zajíček zůstane opuštěný. Než si takové mládě odnesete, raději vše dříve zkonzultujte s odborníky.

Odchov mláďat v zajetí je velmi komplikovaný. K tomu, aby mládě dorostlo do potřebné váhy, můžou uběhnout i 3 měsíce intenzivní každodenní péče, což je nejen finančně, ale i časově náročné. Aby odchov skončil úspěšně, musí se zajíček co nejrychleji dostat do záchranné stanice. Pokud zůstane u nálezce, který ho neodborně nakrmí, je šance na odchov nulová. V záchranné stanici je naděje na úspěch o poznání vyšší. Například v loňském roce se nám podařilo vrátit zpět do přírody celkem 15 zajíčků, zbylá část však uhynula z důvodu toho, že byla zraněna kočkou nebo je nálezci nesprávně nakrmili a poté již nešlo zajíčky zachránit.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>