Podpořte nás
Aktuality

Sezona mláďat se rozbíhá…

Sezona mláďat se rozbíhá…
Období mláďat se nám v průběhu dubna začalo pěkně rozjíždět. Každodenní příjem mláďat stále neutuchá, a tak nemáme o nudu nouzi. V následujících řádcích vás seznámíme s několika posledními příběhy z měsíce dubna…
V půlce dubna jsme přijali první letošní soví mládě. Nestává se nám příliš často, že tuto pozici obsadí hned naše největší sova, výr velký. Mládě bylo nálezci objeveno u pokáceného stromu. V naší stanici máme současně trvale handicapovanou samici výra, které jsme mrňouska předali. Naštěstí vše dopadlo dobře a výřice se mláděte starostlivě ujala. Netrvalo dlouho a rodinka výrů se nám začala rozrůstat. Po větrné smršti se k nám dostalo ještě další mládě, které bohužel nešlo vrátit do původního hnízda. Naše samice výra se ho opět vzorně ujala a již pečuje o dvě mláďata, která si opravdu vehementně brání před jakýmkoliv nebezpečím včetně nás.
Další soví mláďata, tentokráte malí puštíci obecní, se k nám dostali poté, co spadli ze zříceniny hradu. Bohužel jeden z nich pád nepřežil. O zbylé dva se budeme muset postarat, než budou zcela samostatní a vrátí se zpět do přírody.
Mládě lišky se ztratilo z dohledu matky patrně při stěhování a zatoulalo se až k lidským obydlím. Toto malé překvapení objevili lidé přímo ve slepičím kurníku.
Jednou z dalších savčích pacientů se stala skoro čerstvě narozená samička prasete divokého. Bohužel prvotní péče, která se jí dostala, může negativně ovlivnit její další odchov u nás. Nálezci totiž dali na „odborné“ rady a napojili ji plnotučným mlékem, což je to nejhorší, co mohli udělat. Takto malé mládě musí ještě nějakou dostat mlezivo a poté speciální mléko, důležitá jsou i probiotika, jinak ve velmi krátkém čase uhyne. Jediná dietetická chyba u tak malého mláděte, může znamenat smrt vlivem silných průjmů a dehydratace. Děkujeme nálezcům, že nám selátko v co nejkratším čase předali a doufejme, že samička vše zvládne a brzy bude z nejhoršího venku.
Po více než deseti dnech lze konstatovat, že prasátko přesun na novou stravu zvládlo a již skvěle prospívá.Pokud by se i do Vašich rukou dostalo mládě jakéhokoliv volně žijícího živočicha, neváhejte ihned kontaktovat záchrannou stanici, nikdy mláděti nic nepodávejte a nechejte ho někde v klidu, než bude předáno odborníkům. Děkujeme!
Nová ptačí mláďata se u nás objevují každý den. Mezi posledními jsme přijali hnízdo konopek, které bylo nalezeno na zemi, bohužel dvě mláďata byla již mrtvá a ostatní prochladlá. Mezi konopkami se ubytoval i stehlík, kterého máme téměř od ptačího holátka. Drozd byl odebrán z přírody z obavy před nebezpečím. Ne vždy však takovéto nebezpečí ptáčatům skutečně hrozí. Mláďata, která neumí ještě létat, vyskakují z hnízd a pomalu se osamostatňují. V žádném případě je nemůžeme jen tak odebrat rodičům, kteří se o ně starají.
Největší skupinou ptačích mláďat jsou kosové, těch již máme okolo 25. Někteří z nich budou již zanedlouho vypuštěni zpět na svobodu. Vůbec nejčastější příčinou jejich příjmu je zranění od kočky. Ty jsou bohužel velkou pohromou nejen pro veškerá ptáčata, ale i malé zajíčky!
 Pro odchov ptačích holátek nově využíváme speciální inkubátor s regulací tepla a vlhkosti. Jako první si ho vyzkoušelo celkem 5 špačků obecných, kteří byli nalezeni v dutině pokáceného stromu.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>